10:00
субота 10 жовтня 2020

Який бізнес українці тримають на Кіпрі: результати дослідження YouControl

10:00 субота 10 жовтня 2020

 

У кіпрському реєстрі серед українських представників найчастіше зустрічаються малі компанії з галузей нерухомості, торгівлі та фінансів. Причому кожне 15-е приватне акціонерне товариство в Україні має бенефіціарів із Кіпру.

 

До таких висновків у дослідженні бізнес-зв'язків між Україною та Кіпром прийшли аналітики YouControl, системи для перевірки контрагентів, у якій з’явився пошук за кіпрськими юридичними особами та їх учасниками.

 

Відомо, що донедавна Кіпр вважався офшорною державою, яка приховувала реальних власників зареєстрованого там бізнесу. Проте після вступу до Європейського Союзу реєстри кіпрських компаній стали значно прозорішими. Відтак встановити, хто справді володіє українською фірмою через острівну посередницю стало значно простіше.

 

Зазначено, що Кіпр і досі залишається для України одним із найважливіших фінансових партнерів. За даними Національного банку України, за 2019 рік основною країною-джерелом прямих іноземних інвестицій у капітал України був саме Кіпр із понад $16 млрд, що майже на $3 млрд більше, ніж у 2018 році, і складає близько третини від усіх надходжень.

 

Як з’ясували аналітики, в Україні понад 6 000 юридичних осіб мають серед засновників чи бенефіціарів кіпрські компанії або ж навіть громадян. До того ж кіпрські компанії присутні у близько 30% юридичних осіб із іноземними засновниками і є найпопулярнішим місцем серед інших юрисдикцій.

 

Згідно з даними дослідження, 0,86% товариств з обмеженою відповідальністю різних форм участі має у засновниках чи бенефіціарах кіпрську компанію.

 

 

Своєю чергою у приватних акціонерних товариствах (ПрАТ) ця цифра значно більша – кіпрський «слід» помітний у кожній 15-й ПрАТ, здебільшого – у сферах важкої промисловості, страхування, нерухомості і комунікацій.

 

При цьому юристи пояснюють присутність кіпріотів в акціонерних товариствах тим, що це – відголоски приватизації ще 90-х років, і переважно за цими кіпрськими компаніями стоять українські олігархи.

 

Як стверджують у YouControl, роль кіпрських компаній за той час, що пройшов із буремних 90-х, коли вони вперше почали з’являтись у структурі українських підприємств, сильно змінилась. Якщо в той час у офшорних юрисдикціях ховались реальні власники підприємств, то зараз Кіпр – це радше податковий рай та “вікно у Європу” завдяки системі англійського права, яка там застосовується. Але не лише це приваблює українців реєструвати бізнес на острові.

 

"Окремо можна відзначити й давню звичку українських олігархів реєструвати бізнес на Кіпрі, але не задля анонімності, а щоб захистити його як від можливих арештів у кримінальних провадженнях чи від рейдерства», ‒ зазначила заступниця виконавчого директора Центру протидії корупції Олена Щербан.

 

 

Експерти підкреслюють, що більшість компаній, які мають кіпрських бенефіціарів, працюють у сфері послуг.

 

Так, аналітики YouControl проаналізувати Єдиний державний реєстр юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) і підрахували, що 1986 компаній, які мають острівну прописку своїх засновників, працює у сфері нерухомості, 1116 ‒ у оптовій та роздрібній торгівлі, а 326 надають різні фінансові послуги.

 

Пов’язані із кіпрськими юридичними та фізичними особами і 226 виробників електроенергії та 209 фірм, які займаються вирощуванням зернових.

 

 

Причому більша частина цих компаній належить до малого бізнесу з оборотом менше 2 млн євро. Таких компаній аналітики нарахували 2388. Значно менше у списку виявилося представників середнього та великого бізнесу ‒ 554 і 459 відповідно.

 

Як визначили дослідники, найбільші за виручкою компанії з кіпрським капіталом належать до важкої промисловості, енергетики, сфери торгівлі, сільського господарства та транспорту. Більшість із них має лише кіпрські компанії у своєму складі.

 

Згідно з українським законодавством, Кіпр відноситься до держав, операції з контрагентами яких є “контрольованими”. Відповідно, до них можливе застосування принципів податкового коригування.

 

 

Також, якщо засновник зареєстрований на Кіпрі, то це може свідчити про те, що бенефіціарні власники намагаються приховати свою причетність до бізнесу. Це може стати ризиковим фактором, особливо – згідно з нововведеннями у сфері фінансового моніторингу в 2020 році.

 

Як відомо, YouControl — аналітична система, що з понад 100 джерел формує повне досьє на кожну компанію України на основі відкритих даних, відстежує зміни в державних реєстрах та візуалізує зв’язки між афілійованими особами. Вона надає інформацію про компанії Євросоюзу, Великобританії, Росії та Кіпру на сайті та в чат-ботах.

 

При цьому унікальна технологія YouControl дозволяє за хвилину отримати актуальну (на час запиту) інформацію про компанію, ФОП або фізичну особу. Функція моніторингу щоденно повідомляє про зміни, відповідно до даних з офіційних джерел. Система дозволяє бізнесу перевіряти своїх партнерів, а в межах соціальної місії компанія YouControl надає доступ для журналістів і громадських активістів безкоштовно для проведення розслідувань, аналізу держзакупівель, моніторингу декларацій.