Конституційний Суд України визнав неконституційними окремі положення антикорупційного законодавства, зокрема скасував електронні декларації і відповідальність за незаконне збагачення. У НАЗК заявляють про конфлікт інтересів у суддів КСУ.
Таке рішення КСУ ухвалив за конституційним поданням народних депутатів, повідомив колишній народний депутат і журналіст Сергій Лещенко у Telegram.
"На закритій частині засідання було ухвалено рішення, яке набирає законної сили. Певні положення визнані неконституційними", - йдеться в повідомленні.
Таким чином, рішення КСУ означає:
- скасування електронного декларування;
- скасування повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції на повну перевірку і моніторинг способу життя;
- скасування відповідальності за незаконного збагачення;
- скасування конфіскації активів, придбаних корупційним шляхом;
- скасування недостовірного декларування.
Водночас відомо, що зобов'язання декларувати майно суд визнав конституційним, а ряд інших положень ще буде вивчатися.
За даними Лещенко, подання було ініційовано депутатами ОТЗЖ і "За майбутнє", а проект суддям роздали тільки вранці 27 жовтня.
"На закритому засіданні у вівторок КС проголосував за скасування статті 366-1 Кримінального кодексу (недостовірне декларування), незаконного збагачення, електронного декларування, повноважень НАЗК. Проект був розданий вранці і проголосований. Такого не було навіть при Януковичі. Проти виступили тільки четверо суддів: Лемак, Первомайський, Колесник і Головатий", - стверджує Лещенко.
Своєю чергою в Національному агентстві по запобіганню корупції заявили про наявність у суддів Конституційного суду конфлікту інтересів під час ухвалення рішення щодо антикорупційного законодавства.
Зокрема, судді КСУ ухвалили рішення про скасування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування нібито у власних інтересах, повідомляє прес-служба НАЗК.
Зазначено, що Нацагентство виявило ознаки декларування недостовірної інформації у двох суддів Конституційного суду - Ірини Завгородньої і Сергія Головатого.
"Це свідчить про наявність у Ірини Завгородньої і Сергія Головатого конфлікту інтересів під час участі в ухваленні рішення. Закон забороняє суддям брати участь у справі в таких умовах", - підкреслили в НАЗК.
Так, у декларації Головатого за 2019 рік виявили 3,6 млн грн недостовірних відомостей, а в декларації Завгородньої за 2018 рік - недостовірних відомостей на 615 тисяч грн, у декларації за 2019 рік - 754 тисячі грн.
"Розгляд цими суддями справи ставить під сумнів об'єктивність рішення Конституційного суду. І це в той час, коли мова йде про справу, від якого залежить майбутнє України, її сприйняття на міжнародному рівні, доступ українців до правди про життя чиновників", - підкреслив глава НАЗК Олександр Новіков.